background

Çene Kisti Operasyonu

Çene kistleri, diş köklerinin ucunda diş kaynaklı ya da çene kemiğinin herhangi bir yerinde diş kaynaklı olmadan gelişen içi sıvı dolu boşluklardır.

Pera Diş Polikliniği'nde Çene Kist Operasyon Fiyatları

Kist Operasyonu Fiyatları ve yöntemlerimi hakkında derinlemesine bilgiyi bu yazımızı inceleyerek bulabilrsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilir fiyatlar ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

banner
Sıkça Sorulan Sorular

Başlangıçta herhangi bir belirti vermediklerinden dolayı çene kemiğinde yıllarca saklı kalabilir. Belirli boyutlara gelip hastanın çenesinde şişlik oluşturmaya başladığında hasta fark eder ve hekimine başvurur. Rutin diş hekimi ziyaretinde alınan röntgen sonrası da tesadüfen teşhis edilebilir. Çenelerde ağrısız şişlikler meydana geldiğinde, ağız içine iltihaba benzeyen bir sıvı geldiğinde, kötü koku ve tat meydana geldiğinde, ağız açamama durumlarında, dilde ve ya dudaklarda his kaybı meydana geldiğinde, dişte sallanma olduğunda, en kısa sürede diş hekimi ziyareti önerilir. Tedavide erken tanı oldukça önemlidir. Çok büyük boyutlara ulaşır ve tedavi edilmezse çenelerde kırıklara sebebiyet verebilir.

Diş kaynaklı gelişen çene kemiği kistleri genellikle iyi huyludur. Fakat röntgende fark edilip temizlenen bir kistin iyi huylu olup olmadığı ancak temizlenen parçanın patolojiye gönderilip değerlendirilmesiyle mümkündür.

Kist ve kisti saran epitel doku düzgün temizlenmediğinde ve ya bazı kist türlerinde tedavi yapıldıktan bir süre sonra tekrar edebilir.

Reçete edilen ilaçlar dikkatlice kullanılmalı ve etrafındaki dişler yumuşak uçlu fırçayla temizlenmelidir. Sert yiyeceklerden ve çene kemiğine zarar verebilecek darbelerden kaçınılmalıdır.