background

Diş Sıkma (Bruksizm)

Gece uyurken ya da gün içerisinde, dişlerin birbirine ileri derecede kuvvet uygulaması sonucu çene kemiği eklemi, çiğneme kasları ve dişler üzerinde meydana gelen hasar sonucu ortaya çıkan rahatsızlıktır.

Pera Diş Polikliniği'nde Diş Sıkma (Bruksizm) Tedavisi Fiyatları

Diş sıkma (Bruksizm) tedavisi fiyatları ve yöntemlerimiz hakkında derinlemesine bilgiyi bu yazımızı inceleyerek bulabilrsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilir fiyatlar ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

banner
Sıkça Sorulan Sorular

Hastalar diş sıkma rahatsızlığının olduğunu gün içinde diş sıktıkları durumda bile kolay kolay fark edemezler. Genellikle gece birlikte uyudukları kişiler söylemediği sürece diş sıktıklarını farkına varamazlar. Bunun için aşağıdaki belirtilerin biri ve bir kaçı olduğunda bruksizm hastalığı akla gelmelidir. Ağız açma sırasında eklem bölgesinden gelen kilik sesi, sabahları ağız açarken ağrı hissi, sırt ve boyunda meydana gelen yaygın ağrı, dişlerin üst yüzeylerinde aşınma, yüzde görünen asimetrik değişiklikler, özellikle yemek yerken hissedilen kulak ağrısı, dişlerde aşınma meydana gelmesi

Uzun süre dişsizlik durumlarında sürekli tek taraflı çiğneme, kapanışı düzgün ayarlanmamış kaplama ve dolgular, sürekli sakız çiğneme alışkanlığı, yatarken yüzüstü yatma, uzun süre ağızın açık kalmasına neden olan travmatik dental işlemler, psikolojik sorunlar, çene ekleminde görülen iyi ve ya kötü huylu tümörler

Günümüzde pek çok hastalığın olduğu gibi geceleyin ya da gün içinde istemsiz olarak diş sıkmanın da en önemli nedeni strestir. Yoğun stres altında çiğneme kasları gevşeyemez ve sürekli kasılır, çene eklemine ve dişlere ciddi kuvvet uygular. Ayrıca dudak ve kalem ısırma, tırnak yeme gibi alışkanlıklar da stres altında oluşur ve çene eklemine zarar verir.

Eklem hastalığı ile ilgili uzun süre herhangi bir tedavi yapılmazsa eklemi oluşturan dokularda yapısal bozulmalar meydana gelir. Böyle bir durumda esnerken ya da gülme anında çene yerinden çıkabilir.

Öncelikle diş sıkma alışkanlığına sebep olan nedeni ortadan kaldırmak gerekir. Mümkün olduğunca stresten uzak durulmalı ve gerektiği durumlarda profesyonel olarak destek alınmalıdır. Hastanın şikayetlerini ortadan kaldırmak ve ağrılarını yok etmek için gece plağı (eklem splinti), ağrı kesici, kas gevşeticiler, fizik tedavi hareketleri ve botoks uygulamaları önerilir.

Çene kaslarının gevşemesini sağlayan ve dişler arasındaki kapanışı düzenleyen kişiye özel olarak dental laboratuvarda ya da 3 boyutlu tarayıcılarla üretilmiş şeffaf plaklardır. Gece uyumadan önce dişler fırçalandıktan sonra takılıp uyanana kadar çıkarılmaması önerilir.

Tedavi süresi hastalığın derecesine göre 3-6 ay arasındadır.

Kullandıktan sonra sabun ve diş fırçası ile temizlenmeli, soğuk su ile durulanmalıdır. Yüzey aşındırıcı özelliğinden dolayı diş macunları plak temizliğinde kullanılmaz. Fakat damak protezlerini temizlemek için piyasada bulunan solüsyonlar kullanılabilir.