background

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir. Bu uygulamanın sonucunda dişlerin rengi net olarak bir kaç ton açılabilemektedir.

Pera Diş Polikliniği'nde Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma fiyatlarımız ve yöntemlerimiz hakkında derinlemesine bilgiyi bu yazımızı inceleyerek bulabilrsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilir fiyatlar ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

banner

Zaman içerisinde dişlerde renk değişimi meydana gelir. Asitli içecekler tüketmek, sigara kullanmak veya şekerli besinler tüketmek dişlerin rengini sarıya döndürür. Sarı görünen dişler, estetik açıdan çekici bir görüntü sunmaz.

Daha açık tonda dişler temizliği ve bakımı çağrıştırdığı için diş beyazlatma günümüzde pek çok kişi tarafından talep edilen bir uygulamadır.

Diş taşı temizliği ve polisaj yapılarak dişte oluşan bazı renklenmeler giderilebilir. Ancak bu yolla giderilemeyen renklenmelerin giderilmesi veya dişin kendi renginin bir kaç ton daha açılması diş hekiminiz tarafından uygulanacak diş beyazlatma yöntemleri ile mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Çay, kahve, sigara, renkli ve asitli içeceklerin sıklıkla ve uzun süre tüketilmesi dişlerde renklenmelere yol açar. Renklenmenin bunun dışında da birçok sebebi vardır. Bunlar:

  • Hamilelik ve emzirme süresince kullanılan bir takım ilaçlar,
  • Küçük yaşta kullanılan özellikle tetrasiklin türevi antibiyotikler,
  • Doğuştan diş yapısında meydana gelen yapısal bozukluklar,
  • Aşırı florlu içme sularının uzun süreli tüketilmesi,
  • Travma veya kazaya bağlı olarak diş yüzeyinde meydana gelen çatlaklar,
  • Yaşlılığa bağlı olarak diş renginde koyulaşmalar.

Kanal tedavisi yapılan diş canlılığını yitirir, zamanla parlak, canlı rengini de kaybederek sararabilir veya dişin içerisine yerleştirilen materyale bağlı olarak zamanla renklenme meydana gelebilir. Bu tür renklenmelerde ilgili dişin tek başına özel tekniklerle beyazlatılması mümkündür.

Diş beyazlatma kurallara uyularak diş hekiminin gözetimi altında yapılıyor ise son derece etkin ve güvenlidir.

Beyazlatmada önemli olan kriterlerden bir tanesi kişinin beyazlatma süresi boyunca tüm kurallara uymasıdır. Bu bakımdan beyazlatma, ancak ve ancak diş hekiminin tüm direktiflerini birebir uygulayabilecek, beyazlatma sırasındaki kurallara maksimum düzeyde uyacak kişilere yapılmalıdır.

Diş beyazlatma öncesi kişinin ağzında çürük dişleri varsa öncelikle dolgularının yapılması gerekir. Dişlerinin diş etine komşu olan bölgelerinde mine aşınmaları söz konusu olan kişilerde bu bölgelerin estetik dolgularla restore edilmesi de gereklidir. Aksi takdirde çürük ve aşınmaya bağlı defekt oluşmuş dişlerde beyazlatma işlemi sırasında aşırı hassasiyet meydana gelebilir.

Diş etleri iltihaplı olan, diş eti çekilmesinin normalden fazla olduğu kişilerde öncelikle diş etlerinin istenilen sağlığına kavuşturulması gerekir. Diş etleri kabul edilebilir duruma getirildikten sonra ancak beyazlatma uygulaması düşünülebilir. Aksi taktirde beyazlatma işlemi sırasında şiddetli hassasiyet ve başarısızlıkla karşılaşılabilir.

Porselen kaplamalarınız, köprüleriniz veya estetik dolgularınız beyazlatma yöntemi ile beyazlamaz. Yeni beyazlamış dişlerinizin rengine uyması için bunların değiştirilmesi gerekebilir. Bu nedenle dişlerinizin renginden şikayetçi iseniz bu tedavilerden önce beyazlatma işlemi için diş hekiminize danışınız.

Aşırı sigara tüketimi olan bireylerde diş beyazlatması sigara tüketimi makul seviyeye çekilmeden uygulanmamalıdır. Aksi taktirde başarılı bir sonuç elde etmek mümkün olmayacaktır.

Eczane yahut marketlerin kozmetik reyonlarında diş ağartmak için pekçok diş macunu bulabilirsiniz. Macunlar dişlerin naturel rengini değiştirmez sadece diş üstünde sonradan ortaya gelmiş renklenmeleri gidermede tesirli olur. Diş macunları kadın mekanik olarak temizlediği için çok kullanılırsa yahut sert fırçalama ile uygulanırsa dişin aşınmasına neden olur. Dolayısıyla diş macunlarını ağartma hedefi ile kullanmaktan oldukça kaçınmakta yarar vardır.

Hayır. Diş beyazlatma kişiden kişiye farklı sonuçlar gösterir. Kişinin yaşı, dişin yapısal özellikleri, dişin doğal rengi gibi birçok faktör beyazlatma sürecini doğrudan etkilemektedir.