background

Konservatif Diş Tedavisi

Diş çürüklerinin temizlenmesi ve oluşan boşluğun uygun bir dolgu malzemesi ile doldurulmasıdır. Günümüzde gelişen kompozitlerle son derece estetik ve dayanıklı dolgular yapmak mümkün olmaktadır.

Pera Diş Polikliniği'nde Konservatif Diş Tedavisi Fiyatları

Konservatif Diş tedavisi fiyatları hakkında derinlemesine bilgiyi bu yazımızı inceleyerek bulabilrsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilir fiyatlar ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

banner

Konservatif diş tedavisi, dişin görünen yüzeyinde meydana gelen hasarların tedavi edilmesinden oluşur. Bu tedavi kapsamında, diş çürükleri gibi sorunlar diş hekimi tarafından belirlenen tedavi planı doğrultusunda ortadan kaldırılır. Bunun gibi diş tedavileri kapsamında en yaygın olarak dolgu uygulamaları yapılır. Gelişen teknolojiyle birlikte, diş hekimliği alanında da farklı gelişmeler yaşanır. Günümüzde, gerçek dişle aynı görüntüye sahip özel dolgu malzemeleri hem hastaların sorunlarını çözüyor hem de estetik bir görüntü sunuyor.

Diş Çürüklerini Önleme Yöntemleri

Konservatif diş hekimliği kapsamında, diş hekiminin öncelikli amacı çürüklerin önlenmesi olarak karşımıza çıkacaktır. Düzenli yapılan muayeneler, çürük belirtilerinin fark edilerek gerekli önlemlerin alınmasına izin verir. Ayrıca hastaların yaşam tarzını değiştirecek öneriler de diş hekimleri tarafından sağlanır. Asitli içeceklerden ve sigaradan uzak durmak, diş çürüğü oluşumunun önüne geçebilecek yöntemler arasında yer alıyor. Alınan tüm önlemlere rağmen diş çürüğü oluşması durumunda konservatif diş tedavisi uygulamalarında geçilir.

Konservatif Diş Tedavisi ile Dolgu Uygulamaları

Konservatif tedavilerin en yaygın uygulamaları ise diş dolguları olarak karşımıza çıkar. Dolgu uygulamaları, dişte oluşan çürüğün temizlenerek yardımcı bir dolgu malzemesiyle onarılması anlamına gelir. Tedavi sırasında amalgam dolgu tedavisi veya kompozit dolgu tedavisi uygulanır. Tedavi yöntemi seçimi, diş hekiminin yaptığı detaylı muayene sonrasında belirlenir.

Amalgam Dolgu Tedavisi

Farklı metallerin karışımından elde edilen amalgam dolgular, güçlü yapıları nedeniyle özellikle arka dişlerdeki çürüklerin tedavisinde tercih edilir. Uygulaması kolay ve hızlı olan bu dolgu malzemesi, içerdiği cıva malzemesi nedeniyle cıva alerjisi olan kişilerde kullanılır. Seramik dolgularla karşılaştırıldığında, amalgam dolgular daha dayanıklı bir yapı sunar. Ancak koyu renkli görünümlerinden dolayı, estetik dolgu tedavisine ihtiyaç duyulan ön dişlerde tercih edilmez.

Kompozit Dolgu Tedavisi

Kompozit dolgu tedavileri kapsamında, estetik görüntü de sunan porselen dolgu malzemeleri kullanılır. Onley ya da inley tedavi olarak da bilinen bu dolgu tedavisi, özellikle ön dişlerde tercih edilir. Özel seramik veya kompozit malzeme sayesinde, ön dişlerde meydana gelen çürükler estetik bir şekilde tedavi edilir. Kompozit dolgu tedavileri, amalgam dolgu tedavilerine kıyasla daha uzun sürer. Tüm dolgu işleminin tamamlanması, iki ya da üç seans sürebilir.